به یاد رفیق غلام کشاورز

پویا محمدی


شهریور ١٣٨٧- اگوست ٢٠٠٨


 

  چهارم شهریور ماه سالروز جانباختن رفیق غلام کشاورز است . نوزده سال پیش در شبانگاه چهارم شهریور ماه سال 1368 رفیق بهمن جوادی (غلام کشاورز) از چهره های برجسته و سرشناس جنبش کمونیستی ایران که برای دیدار بستگانش به قبرس رفته بود در شهر لارناکا مورد سوء قصد مزدوران جمهوری اسلامی قرار گرفت و ساعتی بعد در بیمارستان جان باخت. در جریان این ترور جنایتکارانه یکی از بستگان رفیق غلام نیز به شدت مجروح شد.

جانباختن غلام کشاورز تاثر عمیقی بردلها نشاند و همه مبارزان  وانقلابیون کمونیست و آزادیخواهانی که وی را از نزدیک می شناختند اندوهگین ساخت. جانباختن او بیش از همه دل یاران و همسنگرانش را بدرد آورد زیرا وی کادری لایق وتوانا، رفیقی دلسوز و فداکار و انسانی شریف و صمیمی بود.

رفیق غلام کشاورز از پیشروان مبارزه کمونیستی در ایران بود. او با سالها مبارزه انقلابی، با مقاومت در سیاهچالهای رژیم پهلوی و به قیمت فرسودگی روح و جان خویش با فعالیت در میان کارگران  و با مبارزه قاطع علیه آراء وعقاید بورژوازی پیشاپیش صف مبارزه کمونیستی ایران گام بر می داشت. از انقلابیون با سابقه، از چهره های شناخته شده مقاومت در زندان های رژیم شاه، از اولین کادرهای سازمان اتحاد مبارزان کمونیست،  و سپس یکی از بنیانگذاران حزب کمونیست ایران و از کادرهای برجسته حزب بود که طی دوره فعالیت خود در حزب کمونیست مسئولیت های متعددی از جمله عضویت در کمیته مرکزی  را بر عهده داشت.

سراسر زندگی کوتاه او مملو از مبارزه و تلاش در راه آرمانهای کمونیستی بود. رفیق غلام از سالهای قبل از انقلاب بهمن 57 به مبارزه سیاسی روی آورده بود، در دوران قیام بهمن و سپس علیه جمهوری اسلامی در همه مبارزات، پرشور و فعال حضور داشت.

 رقیق بهمن جوادی معروف به غلام کشاورز در سال  1334 در روستای نارک از توابع دوگنبدان متولد شد. لمس هر روزه گرسنگی و تهیدستی خانواده و دیگر همسرنوشتانش که در میان آنان بزرگ می شد و نیز میل وافرش به مطالعه و کتاب خوانی او را خیلی زود با ادبیات معترض و مرسوم در اواخر دهه چهل و اوایل سالهای 50 آشنا کرد. در سالهای 1352 و 1353 با شرکت در محافل مارکسیستی فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد . در سال 1354 و از همان اولین روزهای ورودش به دانشکده کشاورزی کرج جای خود را در محفل دانشجویان انقلابی باز کرد و فعالانه در مبارزات دانشجویی آن دوره علیه رژیم شاه شرکت کرد. در اردیبهشت سال 1355 توسط ماموران رژیم شاه دستگیر شد. در زندان تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفت اما او  قهرمانانه مقاومت کرد.

 در سال 1357 با خروش میلیونی توده های بپاخاسته مردم ایران علیه رژیم سلطنت پهلوی همراه با هزاران زندانی دیگر  بدست توانای  توده های مردم انقلابی از زندان آزاد شد. در آن ایام، پر شور و پر امید گام در دریای مبارزه توده ای گذاشت و فعالانه به کار سیاسی، تبلیغی و ترویجی در میان انقلابیون و کارگران پرداخت. اوایل زمستان سال 1358 همراه با گروهی از رفقا و همفکرانش به سازمان اتحاد مبارزان کمونیست پیوست. در شهریورماه سال 1361 در کنگره اتحاد مبارزان کمونیست شرکت کرد و پس از آن  به عضویت در کمیته اصفهان این تشکیلات برگزیده شد. به دنبال ضربه رژیم تازه به قدرت رسیده اسلامی به تشکیلات اتحاد مبارزان کمونیست، در زمستان سال 1361 به مناطق آزاد کردستان رفت. رفیق غلام کشاورز در شهریورماه سال 1362 در کنگره موسس حزب کمونیست ایران شرکت کرد  و از بنیانگذاران توانای حزب  بود.

 رفیق غلام کشاورز در تمام سیر پرتحول پیشروی حزب کمونیست ایران از برجسته ترین رفقای ما بود. او با به عهده داشتن رهبری ارگانهای اصلی حزب همچون عضویت در کمیته سازمانده تشکیلات شهرهای ایران، کمیته خارج کشور حزب، کمیته رادیو صدای حزب کمونیست ایران و مسئولیت سازماندهی فدارسیون شوراهای پناهندگان ایرانی در خارج کشور وعضویت در کمیته مرکزی حزب، با توانائی و تجربه بسیار در عرصه سیاسی  و سازماندهی نقش برجسته و مهمی از خود ایفا نمود.

او در تمام حیات سیاسی خود مبارزی صمیمی و پیگیر علیه نظام پر از ستم و استثمار  سرمایه داری و برای رهایی طبقه کارگر بود  و  در این راه جانباخت.

جمهوری اسلامی با ترور جنایتکارانه رفیق غلام کشاورز برگ دیگری بر کارنامه سراپا سیاه و ننگین خود افزود. اما این اقدامات جنایتکارانه نتوانست راه مبارزه ای را که غلام کشاورز از فعالین پیگیر آن بود سد کند. مبارزه ما جلوه ای از جنبش عظیم کارگری علیه نفس موجودیت نظام سرمایه داری و سمبل توحش آن رژیم جمهوری اسلامی است و تا در هم کوبیدن این نظام و ایجاد جامعه انسانهای آزاد و برابر بی وقفه ادامه خواهد یافت.

بی شک غم سنگین از دست دادن چنین رفیق شایسته ای آتش کینه و نفرت ما را علیه جنایت پیشه گان رژیم تروریست جمهوری اسلامی شعله ورتر ساخته و تلاشمان را برای جبران این ضایعه افزونتر و گامهایمان را در برانداختن نظم موجود استوارتر نموده است.

در نوزدهمین سالگرد جانباختن رفیق غلام کشاورز با تجدید پیمان وفاداری با آرمانهای کمونیستی و رهاییبخش او  یاد همیشه جاویدش را گرامی می داریم.

  پویا محمدی    1387.6.3


www.wsu-iran.org wsu_wm@yahoo.com